До 40-річчя науково-педагогічної діяльності професора, доктора Богуслава Банашака

Версія для друку

Суддя Конституційного Суду України у відставці  В. Кампо

 

До 40-річчя науково-педагогічної діяльності професора, доктора Богуслава Банашака

У конституційній науці є чимало цікавих форм наукового спілкування: конгреси, конференції, семінари, круглі столи тощо, однак досить рідко такі заходи проводяться у зв’язку з ювілеями відомих вчених-конституціоналістів.

Такою непересічною подією стали заходи, присвячені  40-річчю науково-педагогічної діяльності пана декана юридичного факультету університету м. Зелена Гура (Республіка Польща), професора, габілітованого доктора Богуслава Банашака, що відбулися в університеті цього міста 15-17 жовтня 2017 року.

Основні ювілейні заходи проходили 16 жовтня і складалися з освітньої панелі, секційної та пленарної сесій, а також так званої ювілярової сесії. Важливою подією впродовж цих днів була секційна сесія, учасники якої працювали у англомовній, польськомовній та україномовній секціях. Виділення останньої секції – це вияв поваги польських колег до України та її вчених. Зі свого боку, ми, українські вчені-конституціоналісти, намагалися максимально використати польське «вікно» в Європу, без інтелектуального завоювання якої нашій державі не стати її повноцінною частиною. Це аксіома, що не потребує доказів.

У межах ювілейних заходів було також проведено пленарну сесію, на якій виступили провідні європейські конституціоналісти: професор, доктор Р. Арнольд (ФРН), професор, доктор Л. Мезетті (Італія), професор Т. Каракамішева-Йовановська (Македонія) та професор, доктор Я. Собчак (Польща). З їхніх доповідей стало зрозуміло, що найближчими десятиріччями конституційній науці, як і культурній сфері Європейського Союзу, не доведеться спочивати на лаврах, адже попереду − вирішення нових, набагато складніших питань, з якими не можна зволікати.

На ювіляровій сесії пана Б. Банашака привітали представники органів державної влади та місцевого самоврядування, зарубіжні гості та польські колеги. Ювіляру виголосили промови пані А. Лабно (Польща) та професор Г. Шамбек (Австрія).

Українська делегація вручила ювіляру вітальні адреси за підписами в.о. Голови Конституційного Суду України, пана В. Кривенка та ректора Київського університету права НАН України пана професора Ю. Бошицького, а також пам’ятні подарунки, за що пан Б. Банашак висловив глибоку вдячність.

Наукові відносини пана професора, доктора Б. Банашака з Україною мають свою історію. Пригадую, як на німецько-польсько-українському семінарі, під час однієї міжнародної конференції у місті Регенсбург (ФРН) у 2011 році, він виступив з доповіддю українською мовою. Українських учасників семінару, а нас було більше десяти вчених різних спеціальностей, цей факт просто приголомшив. Саме тоді встановилися тісні відносини пана Б. Банашака, зокрема, з Конституційним Судом України, які вже багато років є результативними. 

Пан професор, доктор Б. Банашак є відомим автором і в Україні. Він опублікував низку статей у «Праві України» та «Віснику Конституційного Суду України». Ювіляр також є співавтором навчального посібника для практикуючих юристів «Права і свободи людини і громадянина в Україні (доктрина Європейського суду з прав людини і Конституційного Суду України)». – К.: Юрінком Інтер, 2013. – 376 с.). До речі, цей посібник було підготовлено за участю трьох зарубіжних і двох українських вчених та чотирьох суддів Конституційного Суду України.    

Київський університет права НАН України, в якому професор Б. Банашак читав лекції з конституційного права, присвоїв йому  почесне звання професора. Юридичний факультет університету м. Зелена Гура планує підписати договір про співробітництво з юридичним факультетом одного з провідних українських університетів, адже польським вченим-юристам на чолі з деканом факультету, паном Б. Банашаком є що запропонувати своїм українським колегам і студентам.

До ювілею пана професора, доктора Б. Банашака організаційний комітет разом з молодою командою кафедри конституційного права юридичного факультету у складі А. Феї-Пашкевич, П. Капусти, Н. Лесяк-Недбалець та Ю. Міхальської, провів значну підготовчу роботу. Важливим її результатом стали, зокрема, дві надзвичайно цінні збірки статей: одна − польською мовою: Aktualne problemy konstytucji. KsięgaJubileuszowa z okazji 40-lecia pracy naukowej Profesora Bogusława Banszk. –Legnica, 2017. – 1170 str. (85 авторів); друга – англійською та іншими іноземними мовами: Сurrent constitutional issues. A jubilee book on the 40-th anniversry of scientific work of prof.  Boguslaw Banaszak. – Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck, 2017. – 545 p. (37 авторів).

По суті, польська збірка статей – це своєрідний звіт польської конституційної науки, що свідчить про її динамічний розвиток і глобальний характер мислення авторів, серед яких − відомі польські вчені-конституціоналісти й талановита молодь.

Своїми статтями вони фактично засвідчили глибоку повагу до професора Б. Банашака, який є одним із визнаних наукових авторитетів серед польських і європейських конституціоналістів.  Чого вартий лише той факт, що ювіляр підготував вісім (!) видань підручника «Конституційне право Польщі». Останнє вийшло друком у 2017 році.

Зарубіжні автори подали свої публікації на честь професора Б. Банашака англійською, іспанською, італійською, німецькою, українською та французькою мовами, адже представляють вони різні країни: Австрію, Бразилію, Іспанію, Італію, Литву, Македонію, Польщу, Румунію, Угорщину, Україну та ФРН. Усе це свідчить про широкі наукові зв’язки пана професора з зарубіжними університетами та міжнародними організаціями. Не в останню чергу завдяки ювіляру польська конституційна наука міцно закріпилася на європейському континенті.

У 2017 році пан професор Б. Банашак став суддею Державного трибуналу Республіки Польща.

Щиро вітаємо ювіляра зі славною датою його науково-педагогічної діяльності та зичимо йому нових творчих успіхів.

 

 

Переглянути відеоінтерв`ю професора, доктора Богуслава Банашака за посиланням:

http://tv.uz.zgora.pl/index.php?prawo-a-konstytucja-na-uz

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України