Конституційний Суд України відвідав суддя Конституційного Суду землі Берлін

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Конституційний Суд України відвідав суддя Конституційного Суду землі Берлін

 

IMG_125325-27 жовтня у Конституційному Суді України з експертною місією перебував суддя  Конституційного Суду землі Берлін Майнхард Старостик.

Захід організовано Експертною місією TAIEX з питань конституційних скарг спільно з Конституційним Судом України.

Метою експертної місії є підтримка Конституційного Суду України в процесі перегляду та внесення змін до  Регламенту задля правомірного розгляду справ та скорочення кількості звернень громадян України до Європейського суду з прав людини.

У заході взяли участь  суддя  Конституційного Суду землі Берлін Майнхард Старостик, керівник Секретаріату Конституційного Суду України Ярослав Василькевич, працівники Секретаріату КСУ.

Експерт з Німеччини, суддя  Конституційного Суду землі Берлін Майнхард Старостик представив огляд структури та загальної компетенції Конституційного Суду землі Берлін, зокрема щодо опрацювання конституційний скарг та формальних вимог до скарг. Також було проаналізовано спосіб спілкування з заявником. Особливу увагу експерт приділив процедурі підготовки актів суду та структурі його рішень.

Майнхард Старостик  розповів, що конституційна юстиція ФРН включає два рівні: федеральний Конституційний суд і конституційні суди земель. Найвищим органом у системі конституційного правосуддя ФРН є Федеральний Конституційний Суд, який є незалежним від усіх інших конституційних. Основним  завданням цього Суду є забезпечення рівноваги між гілками державної влади, взаємовідповідальність між державою і громадянином. Федеральний Конституційний Суд вирішує спірні питання тлумачення Конституції, наприклад між федерацією і землями або між окремими федеральними органами. Конституційний Суд діє лише тоді, коли до нього звертаються певні органи, такі як федеральний уряд, уряд земель, щонайменше третина членів парламенту або суди.

IMG_1266Експерт розповів, що згідно з конституцією ФРН кожна земля має право створювати власний конституційний суд. Земельний конституційний суд є абсолютно самостійним органом. За словами судді, Федеральний Конституційний Суд не очолює систему конституційних судів земель і не контролює конституційне провадження в землях. З питань, визначених законодавством, земельні конституційні суди є першою і останньою інстанцією, головним чином у вирішенні питань про відповідність земельного законодавства конституції землі і вирішенні спорів між органами влади землі. Майнхард Старостик також зазначив, що земельні конституційні суди створені в усіх німецьких землях за винятком землі Шлезвіг-Гольштейн.

Доповідач поінформував учасників заходу, що кожний громадянин має право подати конституційну скаргу, якщо він почуває себе позбавленим основних прав з боку держави. Але до цього він повинен, як правило, звернутися до компетентного суду і одержати там відмову.

Предметом конституційної скарги є порушення державною владою фундаментальних прав особи, закріплених Основним Законом ФРН.

Експерт з Німеччини детально зупинився на вимогах до конституційної скарги. Він підкреслив, що конституційна скарга має містити чітку вказівку на порушення фундаментального права особи з боку державної влади. За його словами, предметом оскарження можуть бути закони та інші акти парламенту, адміністративні акти, а також судові рішення, тобто будь-які акти, дії чи бездіяльність органів державної влади та управління.

Під час заходу учасники обговорили питання Комунікації між Судом та заявником, співпраці судді-доповідача та апарату Суду, реєстрації скарг, розподілу справ, співпраці наукового консультанта та судді-доповідача, порядку підготовки актів Суду, зокрема процедуру у разі неприйнятності явно необґрунтованих скарг, тимчасової судової заборони.

IMG_20171025_115817В рамках заходу гостям було проведено оглядову екскурсію приміщенням Конституційного Суду України, під час якої вони відвідали Залу засідань Суду, Прес-центр, оглянули музейну експозицію Конституційного Суду України, переглянули експонати, серед яких сувеніри, медалі, книжкові видання, подаровані органами конституційної юрисдикції країн світу, а також органами державної влади України та зарубіжних країн, міжнародними організаціями, судовими установами, навчальними закладами.

На завершення зустрічі співрозмовники подякували один одному за конструктивну зустріч і висловили сподівання на подальшу плідну співпрацю.

 

 

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України