Працівники Секретаріату Конституційного Суду України взяли участь у слуханнях на тему: "Виконання рішень Європейського суду з прав людини: сучасний стан та перспективи"

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Працівники Секретаріату Конституційного Суду України взяли участь у  слуханнях на тему: "Виконання рішень Європейського суду з прав людини: сучасний стан та перспективи"

 

Працівники Секретаріату та патронатних служб Конституційного Суду України взяли участь у слуханнях на тему: "Виконання рішень Європейського суду з прав людини: сучасний стан та перспективи", проведених Комітетом з питань правової політики та правосуддя.

У заході взяли участь народні депутати Ігор Алексєєв, Наталія Новак, Андрій Помазанов, Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина, начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар, суддя Верховного Суду України Василь Гуменюк, представники міністерств, міжнародних інститутів та організацій, науково-експертних установ, громадськості.

Під час слухань учасники обговорили хід виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України, вжиті національні заходи щодо їх виконання, заходи загального характеру для забезпечення своєчасного та повного виконання рішень ЄСПЛ, зокрема, внесення змін до законодавства та вдосконалення існуючих механізмів виконання рішень, застосування рішень ЄСПЛ та положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у національній судовій практиці, огляд причин порушення Конвенції та перспективи розроблення пропозицій щодо недопущення порушень у майбутньому, стан фінансового забезпечення  виконання рішень ЄСПЛ у справах проти України.

Модератором заходу виступив голова підкомітету з питань виконання рішень Європейського суду з прав людини Руслан Сидорович. Він детально зупинився на питаннях здійснення заходів загального характеру для забезпечення своєчасного та повного виконання рішень ЄСПЛ, зокрема, щодо розроблення чіткого переліку таких заходів, внесення змін до законодавства та вдосконалення існуючих механізмів виконання рішень, а також наголосив на доцільності запровадження дієвого парламентського контролю стосовно виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина прозвітував про стан виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України, вжиті національні заходи щодо їх виконання. Він зазначив, що в ЄСПЛ знаходиться близько 12 тисяч заяв проти України з приводу невиконання рішень національних судів. «В рішенні «Іванов проти України» ЄСПЛ звернув увагу держави на цю проблему та дав час для її вирішення». Вирішити проблему невиконання судових рішень, на думку експерта, можна шляхом усунення законодавчих прогалин і створення дієвого механізму захисту.

Нагадуємо, що Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 17 липня 1997 року (текст ратифіковано із заявами та застереженнями) і для нашої держави вона набула чинності 11 вересня того ж року. Тим самим Україна взяла зобов'язання привести своє законодавство до міжнародних стандартів, закріплених в Конвенції. У 2006 році було прийнято Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та Постанову Кабінету Міністрів щодо реалізації цього Закону. Але сьогодні питання співвідношення Конституції України та Європейської конвенції з прав людини все ще залишаються актуальними.

Очікується, що запровадження інституту конституційної скарги в Україні зменшить навантаження на  Європейський суд з прав людини.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях посилається на рішення Європейського Суду з прав людини, а Секретаріат, в свою чергу, їх детально вивчає.

Начальник відділу Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Павло Пушкар зазначив, що Україна займає друге місце за кількістю справ, які перебувають на розгляді в Європейському суді з прав людини. Більшість скарг до ЄСПЛ стосуються невиконання або тривалого виконання рішень національних судів щодо здійснення управліннями Пенсійного фонду України перерахунку або виплати пенсій, стягнення з управлінь праці та соціального захисту населення заборгованості виплати щорічної разової грошової допомоги, здійснення управліннями праці та соціального захисту населення перерахунку та виплати компенсації учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС тощо. Він акцентував увагу присутніх на основних  проблемах, які призводять до констатації Європейським судом порушень Україною положень Конвенції.

Павло Пушкар розповів про справи, що стосуються України, які включені до розкладу засідань Комітету міністрів. Він також детально зупинився на справах щодо України, пов’язаних з відсутністю незалежного і неупередженого розслідування випадків смерті і жорстокого поводження відповідно до статей 2 і 3 Конвенції, справах щодо гарантій проти свавільного і незаконного утримання відповідно до статті 5 Конвенції, та справах, що стосуються свободи зібрань відповідно до статті 11 Конвенції.

Представники судової гілки влади звернули увагу на необхідність вдосконалення застосування рішень Європейського суду з прав людини та положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у національній судовій практиці.

Учасники слухань, проведених Комітетом з питань правової політики та правосуддя, також обговорили питання ефективного виконання остаточних рішень національних судів як одну з гарантій дотримання положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та стан фінансового забезпечення виконання рішень Європейського суду з прав людини у справах проти України.

Частина фото з сайту «судебно-юридическая газета»

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України