У Конституційному Суді України відбувся круглий стіл з питань соціального захисту

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

(Сектор інформаційно-аналітичної роботи)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

У Конституційному Суді України відбувся круглий стіл з питань соціального захисту

 

 28 лютого 2017 року у Конституційному Суді України відбувся круглий стіл з експертами Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи на тему: „Європейські стандарти гарантій урядами соціально-економічних прав“.

У заході взяли участь Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, судді Сергій Вдовіченко, Михайло Запорожець, Олександр Касмінін, Віктор Кривенко, Олександр Литвинов, Володимир Мойсик, Сергій Сас, Олександр Тупицький, Станіслав Шевчук, спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні Режі Брійя, Голова Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи Джузеппе Пальмізано, заступник виконавчого секретаря Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи Генрік Крістенсен, заступник Глави Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, керівник Секретаріату КСУ Ярослав Василькевич, заступники керівника Секретаріату Суду, працівники структурних підрозділів, зокрема Управління правової експертизи, порівняльних досліджень та правових позицій, помічники та наукові консультанти суддів Суду.

Під час круглого столу обговорювалися актуальні питання щодо реалізації соціальних прав громадян у практиці Європейського Суду з прав людини, країнах Європи, і безпосередньо пов’язані із діяльністю Конституційного Суду України, оскільки на сьогодні в Суді розглядаються справи, що стосуються соціального захисту громадян.

Звертаючись до учасників заходу, Голова КСУ Юрій Баулін звернув увагу на те, що в КСУ розглядаються справи, які стосуються конституційності законодавчих змін у пенсійному забезпеченні, а також пов᾿язані із обмеженням чи скасуванням пільг, компенсацій і гарантій окремим категоріям громадян, зокрема, якими зупинено право на перерахунок пенсії, зупинено право на перерахунок пенсії для працюючих пенсіонерів, підвищено на 5 років пільговий пенсійний вік для жінок тощо.

Голова Конституційного Суду України наголосив на тому, що Конституцією України визначено критерій, який має застосовуватися при законодавчому регулюванні відносин щодо соціального захисту громадян, а саме частина третя статті 22, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Він також зазначив, що в конституціях інших країн таке положення відсутнє. Усвідомлюючи складну соціально-економічну ситуацію України, держава іноді вимушена зменшувати розміри соціальних виплат, змінювати їх механізми, проте положенням вказаної статті унеможливлюються будь-які законодавчі зміни щодо механізму реалізації соціально-економічних прав. І на сьогодні, обмеження права громадян на соціальний захист з урахуванням положення частини третьої статті 22 Конституції України  (не допущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) залишається ключовим питанням.

Верховна Рада України у 2006 році ратифікувала один з основних документів Ради Європи в галузі прав людини – Європейську соціальну хартію (переглянуту). Україна приєдналася до 63 пунктів та 11 статей Хартії. Водночас, як зазначив Юрій Баулін, не було ратифіковано окремі пункти, які стосуються, зокрема, прав на справедливі умови праці, на соціальне забезпечення, на соціальну та медичну допомогу тощо.

Під час виступу спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи в Україні Режі Брійя наголосив на важливості Європейської соціальної хартії, що захищає та встановлює окремі соціальні та економічні права громадян країн, які приєдналися до неї, і підкреслив, що її „основним завдання є захист гідності всіх і кожного щодня“.

Він нагадав, що Рада Європи наразі впроваджує план дій щодо України. За його словами, це один із найбільш комплексних планів щодо країн-членів за всю історію. „Це спосіб надати підтримку Україні, та спосіб працювати для вашої країни“, – зауважив  Режі Брійя.

Голова Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи Джузеппе Пальмізано висловив подяку за можливість взяти участь у цьому заході та обмінятися думками. Він наголосив, що Комітет із соціальних прав Ради Європи займається саме тими питаннями, які сьогодні обговорюються. Він детально зупинився на ролі Європейської соціальної хартії та Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи.

Джузеппе Пальмізано розповів, що як і Європейська конвенція з прав людини, Хартія виникла на основі рішення Ради Європи. Метою було прийняття документу, який би мав статус обов’язкового для країн-учасниць РЄ. „Були порушені питання нових прав, колективних потреб, актуальних на той момент, адже світ змінювався, поставали нові виклики. Через конституційні реформи в 90-х роках Рада Європи мала намір надати більш суттєвого значення правам людини, та показати, що вони є неподільними, тобто цивільні, громадянські і політичні права – це все права людини“, – підкреслив доповідач.

Голова Європейського комітету з соціальних прав Ради Європи  наголосив, що сьогодні Європейська соціальна хартія напевно найбільш комплексний правовий інструмент для захисту соціальних прав, адже вона звертається до багатьох аспектів соціального захисту та забезпечує захист в різних сферах: пенсії, виплата по безробіттю тощо. „Соціальна хартія забезпечує комплексний підхід до соціальних питань та координований підхід до боротьби з бідністю“, – продовжив доповідач.

За словами Джузеппе Пальмізано, соціальна хартія – це не «Bill of Rights», вона не є простим каталогом прав, адже забезпечує механізми моніторингу дотримання таких прав, і гарантування імплементації є зобов’язанням країн-учасниць. Даний механізм включений у конституційні рамки Ради Європи і  базується на діяльності Європейського комітету з соціальних прав людини. Він підкреслив, що передбачаються два напрямки контролю за виконанням положень Хартії: звичайна процедура звітування та колективна скарга – додаткова процедура, що стосується країн, які прямо прийняли цю норму.

Доповідач детально розповів про процедуру колективних скарг. Він зазначив, що ця процедура вже довела свою ефективність, адже вона дозволяє визначати конкретні випадки порушень прав та надає можливість державним органам, які за це відповідають, виправити ситуацію. Процедура колективних скарг стала флагманом соціальної хартії.

Під час круглого столу експерти Європейського комітету з соціальних прав обговорили із суддями Конституційного Суду України та працівниками структурних підрозділів Секретаріату Суду низку питань, які пов᾿язані із  реалізацією та захистом соціальних прав громадян.

На завершення Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін подякував експертам за надану можливість обговорити нагальні питання та повідомив, що з 1 січня 2017 року Конституційний Суд України головує в Асоціації  конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів, і планується проведення Другого Конгресу Асоціації на тему: „Роль конституційних судів в розвитку положень національних конституцій в контексті загальновизнаних принципів та норм міжнародного права, права ЄС, рішень міжнародних судів“ у травні поточного року у м. Харкові.

 

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України