Участь судді Конституційного Суду України у конференції «Регіональні проблеми імплементації Європейської конвенції з прав людини»

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(ПРЕС-СЛУЖБА КСУ)

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

 

Участь судді Конституційного Суду України
у конференції «Регіональні проблеми імплементації Європейської конвенції з прав людини»

8-9 грудня 2016 року суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у дводенній конференції «Регіональні проблеми імплементації Європейської конвенції з прав людини». Організаторами заходу виступили Рада Європи, Європейський гуманітарний університет та Конституційний Суд Литовської Республіки.

До роботи конференції долучилися судді Європейського суду з прав людини, вчені та представники органів судової влади Білорусії, Великобританії, Грузії, Литви, Німеччини, Польщі, Туреччини, України, Хорватії тощо.

Метою конференції став обмін думками щодо проблем імплементації Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики застосування рішень Європейського суду з прав людини в різних частинах Європи. Тому ключовими питаннями для обговорення було обрано: взаємозв’язок між імплементацією та сприйняттям легітимності  Європейського суду з прав людини; фактори, які впливають на інтерпретацію європейських стандартів захисту прав людини (зокрема, обґрунтованість і юридична сила регіональних домовленостей); проблеми імплементації Європейської конвенції про захист прав людини в перехідних умовах.

Окреслені питання розглядалися під час роботи чотирьох секцій у контексті практики відповідних органів судової влади країн Східної та Центральної Європи, Західної (і в тому числі Північної) Європи, а також Південної Європи.    

З вітальними словами до присутніх звернулися Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас, Сергей Дікман (Рада Європи), Максим Тимофєєв (Європейський гуманітарний університет).

Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас виступив з доповіддю на тему: «Регіональні проблеми імплементації Європейської конвенції з прав людини: литовська перспектива». Промовець зазначив, що демократія, верховенство права, а також основні права і свободи людини є основними цінностями Ради Європи та є міцним підґрунтям Конституції Литовської Республіки. Саме тому одним з головних завдань Конституційного Суду Литви є охорона та захист цих прав у разі їх порушення.

У перший день конференції суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук виступив на панельній дискусії на тему «У спілкуванні з національними суддями», модератором якої виступила професор Фіона де Лондрас (Бірмінгем, Великобританія). В обговоренні також узяли участь суддя Конституційного Суду Литви Данута Йочіне, суддя Апеляційного суду Крістіана Шмальц (Шлезвіг, Німеччина), екс-Віце-президент Конституційного Суду Грузії Костянтин Вардзелашвілі, а також Віце-президент Конституційного Суду Туреччини Енгін Йилдирім.

Наступного дня Станіслав Шевчук виступив з доповіддю на тему «Імплементація стандартів Європейського суду з прав людини в Україні через рішення Конституційного Суду України». Суддя наголосив на необхідності діалогу між національними та міжнародними судами, а також між суддями конституційних судів щодо захисту і належної імплементації міжнародно визнаних стандартів з прав людини та найважливіших конституційних принципів. Також доповідач торкнувся формальних та субстантивних критеріїв обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина на підставі закону.

Крім того, суддя привернув увагу до принципу дружнього ставлення до міжнародного права, що був уперше сформований і зафіксований у рішенні Конституційного Суду України № 2-рп/2016 від 1 червня 2016 року у справі про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу. Сутність цього принципу полягає в тому, що Конституційний Суд України при тлумаченні конституційних прав і свобод враховує акти міжнародного права з цього предмету та усталену практику Європейського Суду з прав людини щодо інтерпретації конституційних прав і свобод, які кореспондують правам і свободам, що містяться у Конвенції 1950 р.    

Із заключним словом на конференції виступила суддя Ганна Юдківська, Президент V секції Європейського суду з прав людини. Вона зазначила, що однією з ключових проблем, з якими найчастіше стикається суд, є пошук нових інтерпретацій прав, гарантованих Конвенцією, у контексті так званого еволюційного тлумачення. Адже сьогоднішнє розуміння прав людини сягає набагато далі, ніж те, що мали на увазі під цим визначенням 60 років тому творці Європейської Конвенції. Водночас правосуддя сьогодення і майбутнього не можливо уявити без стандартів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини.

Конференція у Вільнюсі засвідчила, що впровадження практики  Європейського суду з прав людини у національні судові системи є актуальним питанням для всіх країн Європи. Разом з тим у кожній державі застосування норм Конвенції та відповідної практики Європейського Суду з прав людини пов’язане водночас як із труднощами, так із можливостями.

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України