ПРЕС-СЛУЖБА
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-11-38
факс 287-36-16
У Конституційному Суді України відкрилась виставка з нагоди тижня права
У рамках Всеукраїнського тижня права, що цьогоріч проходить з 5 по 11 грудня, у бібліотеці Конституційного Суду України відкрито книжково-журнальну виставку під назвою «Конституційна скарга як ефективний механізм та додаткова правова гарантія захисту прав людини».
Експозиція виставки сподобається відвідувачам, які цікавляться проблемами конституційної юстиції, адже на ній представлено періодичні видання, збірники наукових праць, матеріали наукових конференцій, присвячені таким актуальним проблемам, як запровадження інституту конституційної скарги, захист прав і свобод людини і громадянина.
Приміром, монографія «Проблеми та перспективи запровадження індивідуальної конституційної скарги в Україні» авторського колективу у складі доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, першого віце-президента НАПрН України О. Петришина, доктора юридичних наук, доцента, кандидата юридичних наук Ю. Барабаша, доцента, завідуючої кафедри державного будівництва Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого С. Серьогіної і кандидата юридичних наук, доцента кафедри державного будівництва Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого І.І. Бодрова присвячена актуальним проблемам та перспективам запровадження індивідуальної конституційної скарги в Україні. Авторами подано рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства України в частині запровадження індивідуальної конституційної скарги. Видання цієї роботи здійснено в рамках реалізації Проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Конституційна скарга».
Працівникам органів державної влади, суддям, вченим та спеціалістам у галузі конституційного права, теорії держави і права та державного будівництва, студентам юридичних вузів адресована монографія судді Конституційного Суду України, доктора юридичних наук Михайла Гультая «Конституційна скарга у механізмі доступу до конституційного правосуддя», де вперше комплексно досліджується інститут конституційної скарги у правовій доктрині, аналізується значення такої скарги у механізмі індивідуального доступу до конституційного правосуддя, розкриваються правова природа конституційної скарги та різні аспекти її прояву, а також висуваються науково обґрунтовані пропозиції щодо оптимальної моделі конституційної скарги для України та шляхів її законодавчого впровадження з урахуванням найкращого світового досвіду функціонування цього інституту та сучасних умов вітчизняної конституційно-правової практики.
У виданні «Правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях і висновках», що зацікавить не лише вчених-правознавців, а й широке коло читачів, у систематизованому вигляді подано правові позиції Конституційного Суду України, висловлені в його рішеннях та висновках протягом усього періоду діяльності.
Монографія «Інститут конституційної скарги як засіб захисту основних прав і свобод: порівняльно-правовий аналіз» стане у пригоді працівникам органів державної влади, суддям, прокурорам, адвокатам, науковцям, студентам, аспірантам та викладачам, а також усім, хто цікавиться вивченням сучасних проблем конституційної юстиції. Робота авторського колективу під керівництвом кандидата юридичних наук, доцента кафедри суспільних дисциплін Карпатського інституту підприємництва університету «Україна» Михайла Гецка присвячена дослідженню з’ясування ролі та місця інституту конституційної скарги у забезпеченні захисту конституційних прав і свобод, її впливу на вдосконалення інституту конституційного контролю в зарубіжних країнах, формування на цій основі науково-обгрунтованих рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення конституційного контролю в Україні. Зокрема у роботі досліджуються актуальні питання виникнення, становлення та розвитку інституту конституційної скарги як засобу захисту конституційних прав і свобод громадян та їх об’єднань у світовій та вітчизняній юридичній літературі, визначається правова природа інституту конституційної скарги. Також авторами монографії сформульовано поняття конституційної скарги, її зміст, структура, функції та механізм реалізації. Значну увагу приділено дослідженню порядку подачі конституційної скарги та практиці конституційного судочинства за скаргами громадян та їх об’єднань у зарубіжних країнах.
Не оминуть увагою читачі й збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції 2015 року «Проблеми запровадження конституційної скарги в Україні», видання якого здійснено в межах реалізації Проекту Координатора проекта ОБСЄ в Україні «Підтримка забезпечення захисту прав людини та верховенства права в законодавчій та судовій практиці». Підготовлений до друку Конституційним Судом України, збірник містить матеріали щодо актуальних питань запровадження конституційної скарги в Україні та досвіду її використання органами конституційної юрисдикції інших держав. За словами Голови Конституційного Суду України Юрія Бауліна, опубліковані у цьому збірнику доповіді учасників Міжнародної конференції представляють цікавий і корисний доробок не тільки для учасників законотворчого процесу формування нормативної бази функціонування вітчизняного інституту конституційної скарги, а й для всіх, хто цікавиться реформами у галузі конституційного права.