СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ
(ПРЕС-СЛУЖБА КСУ)
01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16
Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у засіданні Прес-клубу реформ Національної ради Реформ
30 листопада 2016 року суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у засіданні Прес-клубу реформ Національної ради Реформ на тему "Конституційна скарга, як користуватись та для чого?", яке відбулося в прес-центрі Укрінформу. У заході також взяли участь член ради з питань судової реформи, консультант Конституційної Комісії Олександр Водянніков та представники засобів масової інформації.
Учасники обговорили низку питань, що стосуються запропонованого законопроекту „Про Конституційний Суд України“, зокрема йшлося про зміни структури Суду, конституційну скаргу, строки конституційного провадження, представників суб’єкта права на конституційну скаргу тощо.
Олександр Водянніков зазначив, що конституційна скарга – це новий інструмент захисту прав людини. «Це можливість будь-якого громадянина, юридичної особи звернутися безпосередньо до Конституційного суду України, якщо особа вважає, що в судовому рішенні був застосований закон, який не відповідає Конституції», - продовжив доповідач.
Член ради з питань судової реформи, консультант Конституційної Комісії Олександр Водянніков розповів, що конституційна скарга – це письмове клопотання особи щодо перевірки на конституційність закону України (його окремих положень), що застосований в остаточному судовому рішенні у справі цієї особи. Він також підкреслив, що конституційна скарга не є формою оскарження рішення суду, але результати її розгляду можуть стати підставою для її перегляду.
Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук зауважив, що зміни до Конституції в частині правосуддя, в тому числі щодо повноважень КС, мають вагоме значення. Він підкреслив, що конституційна реформа в частині правосуддя зробила кардинальні зміни в нашій правовій системі, а запровадження конституційної скарги стане імпульсом для розвитку конституційного права і зміцнення авторитету Конституційного Суду України.
Станіслав Шевчук розповів, що раніше особа могла звертатися до Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення, і дехто вважав, що це є певним еквівалентом конституційної скарги. За його словами конституційна скарга дає можливість прив’язатися до фактичного контексту та побачити, як суди застосовували закон, адже формально він може бути конституційним, але практика його використання суперечитиме Конституції, що доволі часто відбувається. «Ми маємо розуміти, що права, визначені Конституцією, та права, встановлені законом, мають відмінну юридичну природу», - продовжив суддя.
Представники засобів масової інформації мали змогу поставити запитання доповідачам та отримали на них вичерпні відповіді.
Відповідаючи на питання учасників заходу суддя КСУ Станіслав Шевчук розповів, що Конституційним Судом уже отримано 26 конституційних скарг, які зараз опрацьовуються Секретаріатом Суду, а очікується, якщо брати до уваги досвід європейських судів конституційної юрисдикції, до 6 тисяч.
Станіслав Шевчук також зазначив, що планується «перебудова» секретаріату Суду, адже, якщо взяти до уваги проект закону „Про Конституційний Суд України“ № 5336-1 передбачено створення структури сенатів по 9 суддів для розгляду конституційних скарг. Суддя також звернув увагу присутніх на те, що з метою надання експертної допомоги в конституційних провадженнях за конституційними скаргами у Конституційному Суді тимчасово запроваджується інститут спеціального радника. Для здійснення цих функцій Конституційний Суд за своїм рішенням може запросити суддю у відставці іноземного органу конституційної юрисдикції або представника міжнародної урядової організації.
На завершення Станіслав Шевчук підкреслив, що запровадження інституту конституційної скарги змінить організацію роботи Конституційного Суду України і зробить його значно доступнішим для громадян.