Голова та судді Конституційного Суду України взяли участь у Міжнародній конференції суддів конституційних судів та у заходах з нагоди відзначення 24-ї річниці Конституції Литовської Республіки

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-10-25

факс 287-36-16

 

 

Голова та судді Конституційного Суду України взяли участь у Міжнародній конференції суддів конституційних судів та у заходах з нагоди відзначення 24-ї річниці Конституції Литовської Республіки

 

23-26 жовтня 2016 року Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін та судді КСУ Ігор Сліденко і Станіслав Шевчук взяли участь у форумі конституційних судів Грузії, Литовської Республіки, Республіки Молдова, України, організованому в рамках проекту "Допомога конституційним судам Грузії, Республіки Молдова та України у забезпеченні імплементації та захисту принципів верховенства права" та заходах з нагоди відзначення 24-ї річниці Конституції Литовської Республіки.

Проект розвитку співробітництва "Допомога конституційним судам Грузії, Республіки Молдова та України у забезпеченні реалізації і захисту принципів верховенства права" спрямований на обмін досвідом між органами конституційної юрисдикції у забезпеченні реалізації і захисту принципів верховенства права, а також обговорення можливих спільних рішень відповідних майбутніх проблем.

Форум присвячений найбільш нагальним питанням, а також можливим майбутнім загрозам стосовно реалізації та захисту принципів верховенства права з точки зору конституційного правосуддя.

З вітальними словами до присутніх звернулися Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас, міністр закордонних справ Литовської Республіки Лінас Антанас Лінкявічюс, Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін, суддя Конституційного Суду Молдови Тудор Пантира, Голова Конституційного Суду Грузії Заза Тавадзе.

Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас зазначив, що ця конференція є ще одним свідченням інтенсивної співпраці Конституційного Суду Литви з країнами Східного Партнерства та Європейського Союзу. «Цей форум є продовженням нашого успішного співробітництва», - підкреслив Голова Конституційного Суду Литовської Республіки.

Дейнюс Жалімас відзначив, що відносини між конституційними судами Грузії, Литви, Молдови та України є не лише партнерськими, але й основані на взаємній дружбі. Це підтверджують факти солідарності цих країн у так званому Батумському процесі, під час якого було засуджено анексію Криму.

Очільник Конституційного Суду Литовської Республіки також нагадав, що в минулому році конституційними судами Грузії, Литви, Молдови та України, висловлюючи прихильність дотриманню загальних цінностей, таких як повага незалежності, територіальної цілісності, демократії, верховенству закону і прав людини, було створено Асоціацію конституційного правосуддя країн регіонів Балтійського та Чорного морів.

Міністр закордонних справ Литовської Республіки Лінас Антанас Лінкявічюс підкреслив, що «верховенство закону завжди було одним із пріоритетів зовнішньої політики Литви». Він додав, що Литва вже пройшла довгий шлях та набула  цінний досвід у реалізації судових реформ і прагне поділитися  цим досвідом з іншими країнами.

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін висловив подяку ініціаторам та організаторам за теплий прийом на древній і вічно молодій Литовській землі. Він зазначив, що тема зустрічі - обговорення актуальних питань забезпечення реалізації та захисту принципу верховенства права - є вкрай своєчасною.

Юрій Баулін підкреслив, що останні події в Криму і на Сході України переконливо доводять згубність нехтування принципами правової держави, як для самої держави в цілому, так і для кожного його громадянина окремо. «Безвідповідальність політиків, які ігноруючи закони і користуючись закордонною підтримкою, самовільно проголошують себе рятівниками народу, своєю насильницькою діяльністю несуть не тільки загрозу цілісності держави, а й порушують всі основоположні принципи її устрою як правової», - підсумував промовець.

Суддя Конституційного Суду Молдови Тудор Пантира зазначив, що процес європейської інтеграції провокує виникнення нових проблем в галузі конституційного правосуддя і тому важливо, щоб конституційні суди мали можливість регулярно обмінюватися досвідом і знаннями.

Новообраний Голова Конституційного Суду Грузії Заза Тавадзе погодився, що такі проекти і зустрічі дають можливість обговорити нові тенденції конституційної юриспруденції, а також знайти шляхи її вдосконалення.

Перше засідання на тему "Конституційний принцип поваги до міжнародного права" пройшло під головуванням судді Конституційного Суду Литовської Республіки Данутє Йочієнє.

Свої доповіді представили Голова Конституційного Суду Литовської Республіки Дейнюс Жалімас та Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін.

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін представив доповідь на тему «Конституційний принцип поваги міжнародного права». Він зазначив, що відповідно до статті 18 Конституції України зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства на основі загальноприйнятих принципів і норм міжнародного права. Таким чином, після відновлення незалежності Українська держава взяла за основу своєї міжнародної політики принципи рівноправності націй, незастосування сили або загрози силою в міжнародних відносинах, дотримання територіальної цілісності, мирного врегулювання суперечок, невтручання у внутрішні справи інших держав, поваги прав людини і виняткового права народу - суверена установчої влади розпоряджатися як своєю долею, так і долею своєї держави.

Доповідач констатував, що  Україна, як повноправний суб'єкт міжнародного права  у відносинах з іншими державами дотримується моністичної теорії, яка ґрунтується на визнанні міжнародного і внутрішнього права єдиною системою права. Так, відповідно до статті 9 Конституції міжнародні договори, в разі їх ратифікації парламентом, є невід'ємною частиною національного законодавства України. При цьому, підкреслив Юрій Баулін, згідно із загальноприйнятим в Європейському Союзі принципом субсидіарності в міждержавних відносинах, у статті Основного Закону України зазначено, що укладення міжнародних договорів, які суперечать Конституції України, можливе лише після внесення відповідних змін до Конституції України. «Вирішення питання про конституційність міжнародних договорів України відповідно до статті 151 Основного Закону віднесено до компетенції Конституційного Суду України», - продовжив суддя.

На завершення доповіді Голова КСУ зауважив, що Україна дотримується політики неухильного виконання рішень ЄСПЛ. Це, зокрема, регламентується Законом «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини».

Під час другого засідання на тему "Право на справедливий судовий розгляд"свої доповіді представили суддя Конституційного Суду Литовської Республіки Ельвіра Балтутітє, суддя Конституційного Суду Грузії Лалі Папіашвілі, Голова Конституційного Суду Грузії (2006-2016 рр.) Георгій Папуашвілі, доцент Вільнюського університету Пранас Куцоніс.

Третє засідання пройшло на тему "Конституційний принцип поділу влади". З доповідями виступили суддя Конституційного Суду Литовської Республіки Гедімінас Месоніс, Голова Конституційного Суду Республіки Молдова Александру Тенасє, Голова Конституційного Трибуналу Республіки Польща Анджей Жепліньські, професор Регенсбурзького університету Райнер Арнольд.

25 жовтня у Вільнюській міській ратуші відбулась офіційна церемонія з нагоди Дня Конституції Литовської Республіки, у якій взяли участь Президент Литви Даля Грібаускайте, мер Вільнюса Ремігіюс Шімашюс, Голова та судді Конституційного Суду Литовської Республіки, Голови та судді конституційних судів Грузії, Польщі, Молдови та України.

Президент Литви Даля Грібаускайте в своєму виступі підкреслила, що Конституція як вищий закон, заснована на універсальних, безумовних цінностей демократії, поваги до закону і верховенства права.

Голова Конституційного Суду України Юрій Баулін привітав присутніх від імені суддів Конституційного Суду України з одним з головних державних свят Литовської Республіки - Днем Конституції - і висловив подяку за запрошення взяти участь в урочистостях з приводу цієї знаменної події в житті дружнього Литовського народу.

Очільник КСУ зазначив, що ухвалення Конституції Литви за результатами референдуму, що відбувся 25 жовтня 1992 року, стало, без перебільшення, вінцем процесу відновлення литовської державності. «Таким чином, Литовський народ рішуче відкинув нав'язане ззовні півсторіччя радянське минуле і повернувся в європейську спільноту, яка грунтується на правах демократії, поваги до прав людини та верховенства права», - продовжив суддя.

Голова Суду висловив щирі слова подяки Президенту Литовської Республіки Далі Грібаускайте і всьому дружньому Литовському народу за підтримку України у важкі часи.

На завершення Юрій Баулін процитував Леха Валенса, який сказав, що «перемогти не допоможуть ні танки, ні ракети або долари, а тільки цінності, дух і віра».

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України