Суддя КСУ Станіслав Шевчук взяв участь у V Судовому форумі

Версія для друку

СЕКТОР ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОЇ РОБОТИ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

01033, Київ, Жилянська, 14
тел. 238-10-80, 238-10-25
факс 287-36-16

Суддя КСУ Станіслав Шевчук взяв участь у V Судовому форумі

1–2 жовтня відбувся V Судовий форум Асоціації правників України, в якому взяв участь суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

До роботи заходу долучилися президент Асоціації правників України Денис Бугай, Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк, Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов, в.о. Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ Станіслав Кравченко, суддя Суду Європейського Союзу Віргіліус Валанчюс, відомі вчені, представники провідних наукових інституцій в галузі права, судових органів та юридичних навчальних закладів країни.

Перший день форуму був присвячений обговоренню взаємовідносин судів і преси, а також пошукам шляхів забезпечення синергії і зменшення протистояння між цими надважливими інститутами. Під час панельних дискусій обговорювалися питання взаємних прав та обов’язків преси і суддів, межі відкритості судових процедур та процесів для громадськості, шляхи побудови суспільного діалогу між пресою та судом.

За словами члена Ради з питань судової реформи при Президентові України, керуючого партнера LCF Анни Огренчук, обізнаність преси щодо діяльності судів наразі має навіть більшу суспільну вагу, ніж судова реформа. Адже громадськість дізнається про події у судовій системі та формує свою думку саме з повідомлень у пресі, яким інколи бракує фаховості та спеціальних знань. У світлі набрання чинності змінами до Конституції України та Законом України «Про судоустрій та статус суддів», на переконання Анни Огренчук, для усіх правників очікується чимало відчутних новел практичного характеру.

Суддя Верховного суду штату Массачусетс Роберт Джей Корді виступив зі спеціальною доповіддю щодо взаємозалежних відносин між вільною пресою та незалежними судами. Він детально зупинився на чинниках, які сприяють формуванню довіри громадськості до судової влади. Крім того, він наголосив на тому, що інформаційна відкритість судів є важливою складовою правової культури будь-якого демократичного суспільства.

Другий день заходу був присвячений актуальним проблемам конституційно-судової реформи, останнім тенденціям у процесуальному праві, судовій практиці щодо вирішення спорів у банківській сфері, агропромисловому комплексі, сферах ІТ, ІР та питанням вирішення спорів Українською державою в міжнародних судах.

Заступник Глави Адміністрації Президента Олексій Філатов, який брав участь у форумі через мережу Інтернет, наголосив, що «принципова відмінність нової архітектури судової системи від старої полягає у можливості обрання суддями касації зі свого числа тих, хто здатен здійснювати забезпечення єдності практики. Таким чином буде усунуто конкуренцію між судовими інстанціями касаційної ланки». На думку пана Філатова, саме єдність і відсутність конкуренції між судовими інстанціями сприятиме підвищенню ефективності функціонування усієї судової системи.

З доповіддю на тему: «Розмежування повноважень Верховного Суду України та Конституційного Суду України у світлі конституційних змін» виступив суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук.

Він розповів про зміни у статусі суддів і сфері повноважень Верховного Суду України, зважаючи на вступ у силу нової редакції Закону України «Про судоустрій та статус суддів». Також суддя детально зупинився на новелах щодо повноважень Конституційного Суду України у зв’язку з набранням чинності змінами до Конституції України. Зокрема, особливу увагу він приділив конституційній скарзі, що відповідно до ч. 4 ст. 55 та ст. 1511 Основного Закону України покликана гарантувати ефективний захист конституційних прав і свобод людини і громадянина в нашій державі.

Станіслав Шевчук охарактеризував моделі конституційного контролю, які існують у світі, і паралельно зупинився на основних ідеях, що лежать в основі діяльності конституційних судів.

На завершення своєї доповіді суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук підкреслив, що всі нововведення в результаті проведення конституційно-правові реформи мають на меті максимально ефективний захист прав людини і громадянина в межах нашої країни.

Координатор Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довидас Віткаускас у своєму виступі приділив увагу питанням  формалізації стандартів доказування як однієї з гарантій підвищення змагальності, чіткого та передбачуваного судового процесу. За його словами, українська судова система потребує кращого балансу з метою забезпечення доступу до правосуддя та єдності судової практики. Він вважає, що необхідно забезпечити належне управління в рамках судової системи, адже без цього суддівське самоврядування не буде ефективним.

Серед запрошених іноземних гостей свою спеціальну доповідь під назвою «Стабільність та захист прав власності в країнах з перехідною економікою» також представив Сьєф ван Ерп, професор кафедри цивільного права та європейського приватного права Маастрихтського університету.     

Практика останніх років свідчить, що судовий форум є одним із наймасштабніших і найвпливовіших заходів року на юридичному ринку країни. Тож не дивно, що його робота привертає до себе увагу все більшої кількості представників вітчизняної та зарубіжної юридичної спільноти.     

 

Довідково:

Асоціація правників України – це всеукраїнська громадська організація, заснована у 2002 році з метою об’єднання представників юридичної професії та інших зацікавлених у правничій сфері осіб для створення сильної та впливової професійної спільноти, яка стала б потужним голосом правничої громади нашої країни. Асоціація є членом Міжнародної асоціації юристів (ІВА), підтримує тісні зв’язки з Радою правничих співтовариств та адвокатур Європи (ССВЕ) та Американською асоціацією юристів (АВА).

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2025 Конституційний Суд України