Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у ІV Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук взяв участь у  ІV Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини

 

        

Суддя Конституційного Суду України Станіслав Шевчук 27–29 листопада 2015 року на запрошення офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні  взяв  участь у ІV Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини, який проходив у Львівському національному університеті імені Івана Франка в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя», метою якого є зміцнення захисту прав людини під час здійснення правосуддя в Україні. Захід був організований Координатором проектів ОБСЄ в Україні за підтримки уряду Канади, Верховного Суду України, Вищого Адміністративного Суду України та Національної школи суддів України.

На відкритті форуму з вітальним словом виступили старший менеджер проектів Координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх, директор відділу міжнародного розвитку Посольства Канади Карім Мокос, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник, Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло, ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук,  Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Борис Бабін.

У триденному заході взяла участь також делегація Європейського суду з прав людини у складі судді від України Ганни Юдківської, судді від Болгарії Йонко Грозєва, судді від Румунії Юлії Моток, судді від Грузії Нони Цоцорія, судді від Латвії Мартінса Мітса, а також юристів Секретаріату цього Суду.

Робота форуму привернула увагу широкого кола вітчизняних науковців, суддів, адвокатів у сфері захисту прав людини.

Особливий інтерес учасників Форуму зумовила проблематика ефективності захисту прав людини засобами Європейського суду з прав людини в умовах міждержавних конфліктів. Ії висвітлювали Ганна Юдківська у доповіді «Захоплення території та територіальна юрисдикція – нагальні проблеми за ст. 1 Конвенції», Борис Бабін – «Особливості звернень до Європейського Суду з прав людини в умовах міждержавного конфлікту», Павло Пушкар – «Принципи, визначені Європейським судом з прав людини щодо захисту внутрішньо-переміщених осіб. Захист уразливих верств населення за ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції».

Частина виступів на Форумі стосувалася практики тлумачення окремих статей Конвенції: «Судова практика за статтею 2 Конвенції та сучасні тенденції її розвитку» (Дмитро Третьяков),  «Сучасна судова практика за статтею 8 Конвенції» (Тарас Пашук), «Обмеження права на свободу, актуальні питання застосування статті 5 Конвенції» (Ірина Кушнір), «Принцип правової визначеності та стаття 6 Конвенції» (Тарас Вавринчук).

Крім того, учасники Форуму обговорювали важливі проблеми впливу прецедентної практики Суду на реформування національних правових систем. На цю тему з доповідями виступили  Нона Цоцорія ­– «Винесені уроки: деякі аспекти реформи кримінального права Грузії з точки зору Європейського суду з прав людини», Мартінс Мітс – «Вплив рішень Європейського суду з прав людини на процес демократизації державних інституцій: досвід Латвії», Юлія Моток – «Люстрація».

Теоретичних аспектів практики Суду стосувалися доповіді: «Право на справедливий суд та рівність сторін та стадії судового розгляду справи» (Йонко Грозєв), «Ризики невизначеності правової визначеності у практиці Європейського суду з прав людини» (Петро Рабінович), «Незалежність суддів» (Тарас Вавринчук), «Баланс між приватним та публічним інтересом» (Павло Пушкар), «Поняття розумного строку» (Дмитро Третьяков), «Роль суду в утвердженні верховенства права в умовах сучасної демократії: міжнародно-правовий дискурс» (Наталія Блажівська).

До питань реформування вітчизняної суддівської освіти звернулися у своїх доповідях ректор Національної школи суддів Микола Оніщук – «Реформа суддівської освіти в Україні в контексті захисту прав людини», а також начальник відділу науково-методичного забезпечення підготовки суддівського корпусу Національної школи суддів України Тетяна Фулей – «Національні стандарти суддівської освіти: застосування практики Європейського Суду з прав людини при підготовці суддів».

Актуальним проблемам захисту прав людини присвятили свої виступи Дмитро Гудима – «Захист прав душевнохворих осіб в практиці Європейського Суду з прав людини» і Світлана Хилюк  – «Кримінально-правова охорона життя в Україні в світлі стандартів Європейського Суду з прав людини».

Суддя КСУ Станіслав Шевчук виступив із доповіддю на тему «Чи можливо зменшити навантаження на Європейський суд з прав людини за допомогою механізму конституційної скарги?», в якій він зазначив, що остаточну крапку в багаторічній дискусії стосовно запровадження інституту конституційної скарги належить поставити конституцієдавцю. Станіслав Шевчук зауважив, що подібний інститут достатньо успішно функціонує у багатьох європейських країнах, де кожен громадянин може звернутися до відповідного органу конституційної юрисдикції з проханням захисту його порушених прав та свобод. Він додав, що запровадження цього інституту сприятиме підвищенню рівня довіри до Конституційного Суду України та зменшенню кількості скарг з нашої держави до Європейському Суду з прав людини.

Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини покликаний поглибити знання юристів із правозахисної практики ЄСПЛ, забезпечити їх навичками, необхідними для супроводу справ у цьому суді, сприяти налагодженню контактів і обміну думками фахівців.

Цьогорічний Міжнародний форум з практики Європейського суду з прав людини став не лише одним із важливих юридичних заходів, але й платформою для обговорення актуальних проблем діяльності цього органу та впливу його рішень на українську юридичну практику.

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України