У Конституційному Суді України відкрилась виставка з нагоди Всеукраїнського тижня права

Версія для друку

ПРЕС-СЛУЖБА

КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

 

01033, Київ, Жилянська, 14

тел. 238-10-80, 238-11-38

факс 287-36-16

 

У Конституційному Суді України відкрилась виставка з нагоди Всеукраїнського тижня права

 У рамках  Всеукраїнського тижня права, що проходить цього року з 7 по 11 грудня, у бібліотеці Конституційного Суду України відкрито тематичну виставку під назвою «Конституційна скарга як один із засобів правозахисту людини і громадянина». На ній  експонуються періодичні видання, збірники наукових праць, матеріали  наукових конференцій, присвячені актуальним проблемам конституційної юрисдикції, зокрема, запровадження інституту конституційної скарги,  захисту прав і свобод людини і громадянина.

Від часу заснування конституційної юстиції в Україні провідні вітчизняні конституціоналісти стверджували, що інститут конституційної скарги визнано багатьма демократичними країнами як ефективний національний засіб правового захисту конституційних прав людини від посягань з боку держави та її посадових осіб, утвердження верховенства права та демократії. Про це йдеться у статті постійного Представника Верховної Ради України у Конституційному Суді України, професора А.Селіванова і судді Конституційного Суду України, доцента П. Євграфова «Конституційна скарга громадян в реаліях сучасності», надрукованій в журналі «Право України». У статті наголошується на необхідності визнання інституту конституційної скарги на конституційному рівні, оскільки, за словами А. Селіванова, «без неї доступ громадян до конституційного правосуддя здається малоефективним, а конкуруючий характер досягнення правової справедливості з іншими суб'єктами права практично відсутній».

Неабияк зацікавить відвідувачів і стаття судді Конституційного Суду України, доктора юридичних наук Михайла Гультая «Конституційна скарга як інститут демократії», розміщена на шпальтах журналу «Віче», яка  присвячена дискусії щодо необхідності впровадження конституційної скарги як напряму розвитку конституційного судочинства, що активно триває з моменту створення в Україні органу конституційної юрисдикції.

В експозиції також в одному з номерів загальнодержавного періодичного видання «Вісник Конституційного Суду України» надруковано статтю ад'юнкта кафедри конституційного та міжнародного права Національної академії внутрішніх справ України К. Айріян «Проблеми впровадження інституту конституційної скарги в Україні: підвідомчість судових справ адміністративної та конституційної юрисдикції», де досліджується інститут конституційної скарги та проблеми його впровадження в Україні з урахуванням розмежування підвідомчості справ адміністративної та конституційної юрисдикції.

Корисним для викладачів, студентів, слухачів юридичних навчальних закладів буде і збірка «Захист прав і свобод людини і громадянина при здійсненні правосуддя в рішеннях Конституційного Суду України», в якій  вміщено матеріали Міжнародної конференції, організованої Конституційним Судом України спільно з Венеціанською Комісією Ради Європи та Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва з нагоди 15-річчя Конституційного Суду України. Збірка містить актуальні матеріали щодо захисту прав людини Конституційним Судом України та органами конституційної юстиції інших держав.

У виданні «Правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях і висновках», що стане у пригоді працівникам органів державної влади і місцевого самоврядування, суддям, вченим-правознавцям у систематизованому вигляді подано правові позиції Конституційного Суду України, висловлені в його рішеннях та висновках протягом усього періоду діяльності.

Монографія «Проблеми та перспективи запровадження індивідуальної конституційної скарги в Україні» авторського колективу у складі доктора юридичних наук, професора, академіка НАПрН України, першого віце-президента НАПрН України О. Петришина, доктора юридичних наук, доцента Ю. Барабаша, доцента, завідуючої кафедри державного будівництва Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого С. Серьогіної і кандидата юридичних наук, доцента кафедри державного будівництва Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого І.І. Бодрова присвячена актуальним проблемам та перспективам запровадження індивідуальної конституційної скарги в Україні. Авторами подано рекомендації щодо вдосконалення чинного законодавства України в частині запровадження індивідуальної конституційної скарги. Видання цієї роботи здійснено в рамках реалізації Проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Конституційна скарга».

Організатори виставки приділили увагу і зарубіжним виданням, серед яких особливо слід виділити збірку Міжнародної науково-практичної конференції, підготовленої до друку Конституційним Судом Республіки Білорусь 2010 року «Теоретичні і практичні аспекти, пов'язані з індивідуальною конституційною скаргою в європейській моделі конституційного правосуддя», в якій зібрано актуальні матеріали щодо захисту прав людини Конституційним Судом Білорусі та інших держав. «У сучасних умовах право на судовий захист є не тільки одним з найважливіших конституційних прав людини, не тільки універсальним міжнародним стандартом, але і головною гарантією ефективної реалізації інших прав і свобод, – йдеться у вітальному слові Голови Конституційного Суду Республіки Білорусь П.Міклашевича. – Дієвість цього права залежить від багатьох умов, найважливішою з яких виступає доступ до правосуддя. В практиці європейських держав доступ громадян до конституційного правосуддя розглядається, як правило, через призму конституційної скарги».

 

Сайт розроблено за сприяння Координатора проектів ОБСЄ в Україні
© 2024 Конституційний Суд України